Strona główna » Ważne informacje » Co trzeba wiedzieć przed kupnem nagrobka?
Kontakt
 • Kamieniarstwo Siedlecki s.c.
  46-250 Wołczyn
  ul. Szymonowska 8
  NIP: 751-17-30-43

 • E-mail:kontakt@grachin.pl
 • Telefon+48 77 418 96 84
  +48 600 211 126
  +48 604 514 834
 • Fax+48 77 418 96 84
 • Godziny działania sklepuPN - PT: 7.00 - 17.00
  SO - ND: nieczynne

Co trzeba wiedzieć przed kupnem nagrobka?Przed zakupem nagrobka należy wiedzieć parę podstawowych informacji na jego temat. Do poprawnego kontaktu w sprawie wyceny należy określić kilka istotnych elementów aby móc otrzymać rzetelną kalkulację:

1. Wymiary podstawy (posadzki) nagrobka (długość i szerokość).

projekt nagrobka
W przypadku grobów ziemnych
 (gdy trumna była chowana do ziemi) powinniśmy się kierować przepisami od zarządcy cmentarza lub jeśli takich obostrzeń nie ma sąsiednimi grobami. Chodzi o to, żeby nowo powstały grób tworzył pewną spójność z istniejącym już otoczeniem. 

W przypadku grobów murowanych (piwnic, grobowców, katakumb) ważne jest podanie wymiarów grobowca, czyli jego długości, szerokości, wysokości (ile grobowiec wystaje ponad ziemią) oraz jeśli jest to możliwe grubości ścianki grobowca. Nagrobek musi zakryć całą płytę betonową grobowca, dlatego te wymiary są bardzo ważne. 

Chcąc poznać cenę danego nagrobka wymiar podstawy jest niezbędny, ponieważ wpływa to na ilość granitu potrzebnego do produkcji, a co za tym idzie na cenę końcową. 

Ponadto oprócz wymiarów podstawy powinniśmy jeszcze określić wysokość ram stojących, czyli wysokość od granitowej posadzki nagrobka do płyty kryjącej (poziomej).

2. Rodzaj i kolor kamienia

Kamień z którego będziemy budować nagrobek powinien być trwały i odporny na warunki atmosferyczne. Do tego najlepiej nadają się granity. Bardzo rzadko stosuje się marmur, który nie jest odporny na warunki pogodowe panujące w naszej szerokości geograficznej. Problemem są również niektóre kamienie importowane np. z Indii czy Chin, które wykazują się niską odpornością na nasze warunki klimatyczne - trwałość tych kamieni jest znacznie obniżona. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich kamieni importowanych np. z w/w krajów. Granity dostępne w naszej ofercie są podobne jeśli chodzi o właściwości fizyczne. Niektóre są bardziej a niektóre mniej podatne np. na soki z drzew, ale wytrzymałość ich jest bardzo wysoka. 

Sam wybór koloru jest sprawą gustu zamawiającego. Rodzaje dostępnych granitów można znaleźć w dziale GRANITY.

3. Wzór - kształt

Przy dzisiejszych możliwościach technicznych można powiedzieć że ogranicza nas tylko wyobraźnia. Pamiętać należy jednak, że nagrobek budujemy najczęściej na wiele lat a moda przemija. Zadbajmy aby kształty, styl i forma były ponadczasowe. Spotkać można wiele ciekawych rozwiązań, ale gust ma każdy inny. Zamawiając nagrobek u kamieniarza produkującego nagrobki w Polsce mamy możliwość stworzenia własnej kompozycji i zestawienia kilku pomysłów w jedną całość. Nie mamy tej możliwości przy kupnie nagrobka produkowanego np. w Chinach. Nagrobki te są przywożone już jako gotowe produkty i zmiana ich kształtu lub wymiaru może być nie możliwa lub przekraczać wartość wyprodukowania nagrobka od podstaw. 

Do wyceny można wybrać którąś z naszych propozycji nagrobków, przesłać nam zdjęcie nagrobka z cmentarza lub indywidualny projekt wykonany choćby na kartce papieru. 

4. Fundament

Każdą budowlę tak i nagrobek należy zacząć od solidnego fundamentu.

Jeżeli jest wymurowany grobowiec to nagrobek montujemy albo na grobowcu albo na fundamencie zrobionym wokół grobowca. Jeżeli montujemy nagrobek na grobowcu wówczas nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych fundamentów. Wymiar podstawy nagrobka jest równy wymiarowi wymurowanego grobowca-piwnicy. Przy ewentualnym następnym pochówku do tego grobowca nagrobek trzeba rozebrać i po pochówku na nowo  zmontować. Jeżeli wykonamy dodatkowy fundament w formie opaski wokół istniejącego grobowca lub jeśli ścianka grobowca jest min. 10-15 cm gruba, wówczas nagrobek musi mieć znacznie większe wymiary (zwiększa się również automatycznie cena) ale do następnego pochówku zdejmujemy tylko płytę wierzchnią a nie rozbieramy całego  nagrobka.

Przy grobach ziemnych nagrobek posadawia się na specjalnych zbrojonych płytach żelbetowych. Trudno przewidzieć kiedy i co będzie się działo z ziemią pod nagrobkiem, tak więc trudno dać gwarancję, że nagrobek się nie przechyli po jakimś czasie. Należy więc zastosować rozwiązanie, które pozwoli nam w każdej chwili na łatwe, szybkie i bezinwazyjne wypoziomowanie nagrobka. Przy zastosowaniu całej ramy żelbetonowej (zapewnia sztywność całej konstrukcji) posadowionej na dwóch belkach żelbetowych mamy taką możliwość. Zastosowanie tych belek powoduje ,że fundament opiera się na gruncie rodzimym poza miejscem kopania grobu.

5. Liternictwo

Dla upamiętnienia danych zmarłej osoby na nagrobki wykonuje się nekrologi. Można to zrobić na kilka sposobów:
- litery piaskowane (grawerowane) w kamieniu
- litery kute lub okuwane głęboko w kamieniu
- litery nakładane metalowe ze stopu brązu lub ze stali nierdzewnej.
Najtańszą wersją jest piaskowanie liter. Polega to na wyryciu w kamieniu liter i znaków poprzez piaskowanie pod dużym ciśnieniem strumieniem piasku kwarcowego lub węglika krzemu. Literę taką można zostawić w surowej formie i jest ona wtedy wieczna (jednak może być mniej widoczna w deszczową pogodę), można również pomalować farbą lub pozłocić 24-karatowym złotem. Litery nie malowane są widoczne tylko na ciemnych kamieniach, na jasnych konieczne jest ich pomalowanie. Liternictwo nakładane jest droższe niż piaskowane czy kute, jednak jest ono zawsze widoczne i nadaje projektowi odpowiedniego stylu. Akcesoria ze stali nierdzewnej i mosiężne można znaleźć na naszej innej stronie: www.akcesorium.pl

6. Dodatki - akcesoria

Aby nagrobek był kompletny i nabrał elegancji można dodatkowo doposażyć go w akcesoria:
- krzyże
- wazony
- lampiony
- zdjęcia
- aplikacje

7. Montaż

Ważnym czynnikiem wpływającym również na cenę jest transport i montaż nagrobka. Przy standardowych wzorach i grubościach elementów granitowych obowiązuje też standardowy cennik. Jeśli projekt wymusza specjalistycznego sprzętu typu suwnice, dźwigi to wtedy cena liczona jest indywidualnie. 
Do wyceny należy podać miejscowość montażu i powiat w jakim się znajduje.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Ważne informacje
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu